Iki Europos judumo savaitės, didžiausios pasaulinės gyventojų judrumą skatinančios miestų kampanijos, pradžios lieka dvi savaitės. Jai skirti renginiai, kaip ir kasmet, prasidės rugsėjo 16-ąją ir baigsis 22-ąją, kuri tradiciškai skelbiama Diena be automobilio. Pagrindinė šiemetinės Europos judumo savaitės tema – „Pasirink ir judėk“.
Ši kampanija skirta atkreipti visuomenės dėmesį į neigiamą transporto poveikį aplinkai ir žmonių sveikatai, skatinti Europos miestus ir savivaldybes diegti ir populiarinti aplinkai draugiškas transporto priemones, o gyventojus – automobilį keisti dviračiu, ėjimu pėsčiomis, viešuoju transportu ar kitokiu „žalesniu“ susisiekimo būdu.
Šios dienos duomenimis, dalyvauti Judumo savaitės kampanijoje jau užsiregistravo 1594 miestai iš 39 pasaulio valstybių. Jų skaičius kasdien auga.
Šioje kampanijoje dalyvauja ir daugelis mūsų šalies savivaldybių. Pavyzdžiui, pernai – 42, užpernai – 45. Kiekviena kampanijoje dalyvaujanti savivaldybė pati sprendžia, kokius renginius organizuos savo bendruomenei. Tai ir žygiai pėsčiomis ar dviračiais, ir įvairūs konkursai, varžybos, koncertai, viešos sporto pamokėlės, automobilių išmetamų teršalų kontrolė ir pan.
Lietuvoje kampaniją koordinuoja Aplinkos ministerija. Kaip sakė ministerijos Ryšių su visuomene skyriaus vyriausioji specialistė Regina Kališaitytė, judriausi Europos judumo savaitės dalyviai bus apdovanoti. Bus renkama judriausia savivaldybė, valstybės institucija, mokymo įstaiga, ikimokyklinio ugdymo įstaiga, judriausias darbdavys ir judriausias pilietis. Jiems bus įteikti Aplinkos ministerijos prizai. Labiausiai pasižymėjusiems kampanijos dalyviams skirti prizai ypač aktyvias savivaldybes pasieks dar prieš prasidedant Europos judumo savaitei.
Sumanymas kartą per metus rengti Europos judumo savaitę kilo populiarėjant Dienos be automobilio akcijai, kuri gyvuoja nuo 2002 metų.
Iniciatyva organizuoti vienos dienos akciją „Mieste – be savo automobilio“ pirmą kartą buvo paskelbta 1998 m. Prancūzijoje. Ją greitai perėmė ir kitos šalys. Šią miestų organizuojamą akciją 2000 m. parėmė Europos Komisija. 2001-aisiais 31 Europos valstybės ministrai ar įgaliotieji atstovai pasirašė deklaraciją, kuria pasižadėjo skatinti miestų savivaldos institucijas kasmet rugsėjo 22 d. rengti Dieną be savo automobilio bei talkinti organizuojant šią tarptautinę akciją, o jos metu ypač daug dėmesio skirti visuomenės aplinkosauginiam švietimui, populiarinti „žaliąjį“ transportą, raginti gyventojus vaikščioti pėsčiomis. Dienos be savo automobilio sėkmė paskatino akciją išplėtoti ir ją rengti visą savaitę.
Raimonda Karnackaitė
Ryšių su visuomene skyriaus vyriausioji specialistė
LR aplinkos ministerija